Jak odebrać mieszkanie? Protokół zdawczo-odbiorczy | Flatmate

Flatmate

Jak prawidłowo odebrać mieszkanie? Przykładowy protokół zdawczo-odbiorczy

Spis treści

Gdy kończy się okres wynajmu mieszkania, wynajmujący ma obowiązek rozliczyć z najemcą wpłaconą wcześniej kaucję. Wiąże się to z koniecznością inspekcji lokalu. Protokół zdawczo-odbiorczy to najlepsze rozwiązanie, aby obie strony były w tej sytuacji zabezpieczone – by najemca nie został pociągnięty do odpowiedzialności za uszkodzenia, które występowały w dniu podpisania umowy, a wynajmujący miał możliwość rzetelnej oceny stanu przed rozpoczęciem i po zakończeniu wynajmu,

Jak prawidłowo odebrać mieszkanie, czyli o czym warto pamiętać?

Należy obejrzeć mieszkanie bardzo dokładnie, uwzględniając wszystkie zakamarki. Dobrze jest wykonać fotografie dokumentujące realny stan mieszkania, a także wskazania liczników zużycia wody, gazu czy energii elektrycznej.

Warto umówić się na oględziny mieszkania przed dniem zdania lokalu. Dzięki temu będą się one mogły odbyć bez pośpiechu, a wynajmujący będzie mieć czas na usunięcie różnych nieprawidłowości. W ten sposób najemca uchroni się przed potrąceniami z kaucji, zaś mieszkanie będzie gotowe do przyjęcia nowego lokatora w dniu zdania kluczy przez poprzednika.

W ramach odbioru należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • Protokół zdawczo-odbiorczy,
  • Kaucja i jej wysokość,
  • Weryfikacja stanu nieruchomości,
  • AGD i RTV,
  • Meble i materace

Protokół zdawczo-odbiorczy – wszystko się liczy!

Protokół zdawczo-odbiorczy to dokument podpisywany w dniu zawarcia i zakończenia umowy wynajmu i będący podstawą do dalszych rozliczeń między stronami. Jest on sporządzany w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

W protokole zdawczo-odbiorczym zawarte są informacje na temat każdego urządzenia znajdującego się w mieszkaniu. Dotyczy to zarówno sprzętów RTV i AGD, jak i instalacji wodno-kanalizacyjnej, urządzeń grzewczych czy stanu podłóg, ścian, okien i drzwi.

Dla zabezpieczenia obu stron warto zadbać o to, by taki protokół był jak najbardziej dokładny. Przykładowo: jeśli uwzględnia ubytki w tynku, to należy opisać ich ilość, wielkość i położenie lub jeśli na suficie pojawiają się przebarwienia, dobrze jest je sfotografować.

Kaucja i jej wysokość

Kaucja jest określona w umowie i opłacana wraz z jej podpisaniem. Są to środki zamrożone na czas trwania wynajmu i muszą zostać rozliczone, a odpowiednia ich część – zwrócona najemcy.

Za pomocą protokołów podpisanych w dniu rozpoczęcia i zakończenia wynajmu, a także dowodów wpłat czynszu, możliwe jest określenie, czy wynajmujący poniósł straty.

Podczas rozliczania kaucji nie można zapominać o tym, że najemca nie ponosi odpowiedzialności za zużycie przedmiotów będące naturalną konsekwencją ich używania zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli zatem panele podłogowe będą wytarte, nie można z tego tytułu pomniejszyć kwoty zwrotu – ale kiedy te same panele spuchną w wyniku kontaktu z wodą, jest to podstawa do pociągnięcia lokatora do odpowiedzialności.

Weryfikacja stanu nieruchomości

Stan techniczny nieruchomości określa integralne jej części. Innymi słowy, są to instalacje, ściany czy dach. Podczas odbioru mieszkania należy sprawdzić, czy w rogach pomieszczeń nie pojawiają się na przykład ciemne plamy oznaczające zagrzybienie, ani przejaśnienia wskazujące na świeżo usunięte wykwity. Warto jest przyjrzeć się łączeniom ścian i sufitu pod kątem ewentualnych pęknięć, a także sprawdzić szczelność okien i drzwi.

Niezwykle istotnym aspektem, mogącym odpowiadać za bezpośrednie zagrożenie życia, jest sprawna wentylacja – zwłaszcza w mieszkaniach wyposażonych w instalację gazową.

AGD i RTV

Do tej grupy można zaliczyć niemal wszystkie przenośne przyrządy w mieszkaniu, niebędące meblami. Podczas podpisywania protokołu zdawczo-odbiorczego dobrze jest zwrócić uwagę na ich stan czy wiek.

Najemca ma obowiązek zdać mieszkanie wyposażone w te same urządzenia, które znajdowały się w nim, gdy się wprowadzał – chyba że podczas wynajmu coś zostało wymienione, na przykład z powodu awarii. Na takie działania jednak wynajmujący powinien wyrazić pisemną zgodę.

Podczas kontroli AGD istotna jest czystość – dobrze jest zajrzeć do wnętrza piekarnika, sprawdzić dysze kuchenki czy kołnierz przy bębnie pralki.

Meble i materace

Na najemcy spoczywa obowiązek dbania o stan mebli i materacy. Oznacza to na przykład wymianę uszkodzonych klamek czy zawiasów w szafkach.

Jest to o tyle istotne, że umeblowanie to ważna część wystroju mieszkania i wymiana pojedynczych elementów systemu może negatywnie wpływać na jego walory estetyczne. W związku z tym, nawet wstawienie dodatkowych regałów czy stolika przez najemcę powinno zostać uzgodnione z wynajmującym.

Szczególnym przedmiotem, wymagającym uwagi, jest materac. Należy sprawdzić, czy nie pojawiły się na nim przebarwienia wskazujące na konieczność kosztownego prania chemicznego, czy sprężyny wewnątrz nie są uszkodzone, a przede wszystkim – zadbać o jego higienę.

Chcesz pozbyć się problemów z najmem?

Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy pomóc!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Pon – Pt: 10:00 – 18:00

Hedgehog Housing Sp. z o.o.
ul. Stefana Batorego 18                        (Pola Mokotowskie)
02-591 Warszawa
NIP: 521-387-48-20

Wypełnij formularz

Skontaktuj się z nami przez formularz i pozwól nam Ci pomóc!

Chcesz pozbyć się problemów z najmem?

Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy pomóc!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.